Érdekességek
Robbie Coltrane-t, a Hagridot játszó színészt választották ki elsőként az összes szereplő közül, mégpedig J.K.Rowling nyomatékos kívánságára.
Richard Harris csak akkor fogadta el Albus Dumbledore szerepét, amikor tizenegy éves unokája megfenyegette, hogy nem áll vele szóba, ha nem játssza el a varázslót.
J.K.Rowling ragaszkodott hozzá, hogy a főbb szerepeket brit színészek alakítsák. Mindössze két kivétel akadt: az ír Richard Harris éa Zoe Wanamaker (Madam Hooch), aki jelenleg amerikai állampolgár.
Számos rendező neve merült fel a film forgatása előtt: Steven Spielbergen kívül Jonathan Demme, Brad Silberling és Tery Gilliam. Rowling eleinte az utóbbi melett kardoskodott, de a stúdió végül Chris Colombust választotta, aki közismerten jól tud gyerekszínészekkel dolgozni. Colombust lánya beszélte rá arra, hogy vállalja a rendezést. A papa elolvasta a gyerek Potter-regényét, és kötélnek állt.
A bajkeverő kísértet, Hóborc alakja (Rik Mayall játszotta) végül kimaradt a filmből.
Óriási ellenkampány indult a médiában arra a hírre, hogy néhány roxforti jelenetet a gloucesteri katedrálisban akarnak forgatni. Felháborodott olvasói levelek jelentek meg a helyi újságokban, szentségtörést emlegettek, és azzal fenyegetőztek, hogy megakadályozzák a stáb munkáját. A forgatáskor azonban mindössze egyetlen tiltakozó jelent meg.
Hagrid kunyhóját, melyet a filmforgatásra építettek, a tömegesen érkező rajongók az első rész után lerombolták, a következő filmhez újra kellett építeni.
A forgatás során egyszer megszökött a filmben szereplő cirmos, és csupán két nap múlva keült elő.
A King's Cross pályaudvaron eredetilega 4-es és az 5-ös vágány "játszotta" a 9-es és a 10-es "szerepét". Azóta valóban létezik kilenc és háromnegyedik vágány a pályaudvaron: az intercity vonatok és az igazi 9-10-es vágányok közé helyezték el a táblát, nyilvánvalóan a Harry Potter-rajongók kedvéért.
A vasúttársaság, amely kitáblázta na pályaudvaron a kilenc és háromnegyedik vágányt, beépített egy éppen "eltűnőben lévő" poggyászkocsit is a peron falába, hogy a Potter-rajongó gyerekek (és szüleik) lefényképezhessék magukat előtte.
A King's Cross állomás külső felvételeit valójában a St. Pancras állomás előtt vették fel, mert annak homlokzata látványosabb az előző helyszínnél.
A roxforti lépcsőházban függő festmények között látható VIII. Henrik második feleségének, Boleyn Annának az arcképe is. A lefejezett királynőről az a hiedelem járta, hogy boszorkány volt.
Harry Potter születésnapja a regény szerint "valamikor júliusban" van. a beharangzó kampányban hírül adták, hogy a szerző, J.K.Rowling, a főszereplő, Daniel radcliffe (Harry Potter) és Richard griffiths (vernon bácsi) születésnapja egyaránt július 31-ére esik. Később kiderült, hogy Radcliffe szülinapja valójában július 23-án van, és az a hír, hogy egy napon született volne Potterrel, puszta reklámfogás volt.
A kviddicskupára rá van vésve Harry édesapja, James Potter, valamint McGalagony és R.J.H. King neve is (utóbbi a film művészeti vezetője).
J.K.Rowling elárulta: Frics macskáját, Mrs. Norrist Jane Austin Mansfield Park című regényének szereplőjéről, Norris néniről nevezte el. A filmben nem hangzik el a neve.
Edevis tükre fölött ez a fordított felirat áll (természetesen angolul): "Edevis amen ahze erkyt docr amen", vagyis "Nem arcod tükre ez, hanem a szívedé".
Nicholas Flamel igazi alkimista volt, akiről sokan hitték, hogy megalkotta a bölcsek kövét, és titokzatos módon túlélte a saját halálát. Azt is pletykálják róla, hogy talán még most is él. Ha igaz, akkor most éppen annyi idősnek kell lennie, mint a regényben és a filmben mondják.
A Roxfort jelmondata: "Draco dormiens nunquam titillandus" annyit tesz, mint "soha ne csiklandozz meg egy alvó sárkányt".
Hedviget, a hóbaglyot három madár "játssza": Ook, Gizmo és Sprout. Legtöbbször Gizmót látjuk.
Warwick Davis nemcsak Flitwick professzort, hanem a Gringotts első koboldját is alakítja.
John Williams külön ehhez a filmhez komponált kísérőzenét, amelyet "The Prologue" néven rögzített a lemezén. Ezt megelőzően Steven Spielberg mozijának, a Hooknak is ő szerezte a zenéjét.
Rosie O'Donnel és Robin williams úgy is szerepet vállalt volna a filmben, ha nem kap érte gázsit. Mégsem játszhattak egyetlen jelenetet sem.
Először Tim Rothot választották ki Piton szerepére. Roth azonban kiesett a versenyből, mivel a forgatás egybeeset Tim Burton A majmok bolygója (2001) című filmjének előkészítésével, amelyben a színész főszerepet kapott.
A forgatókönyvben azt a visszaemlékező jelenetet, amelyben Voldemort megöli Harry szüleit, maga J.K.Rowling írta, mivel a producerek tisztában voltak vele: Ő az egyetlen, aki pontosan tudja, mi is történt.
A filmben szereplő Roxfort Expresszt az 5972-es számú, 1937-es 4-6-0 "Hall" gőzmozdony húzza, amely eredetileg a Great Western Railway tulajdonában volt.
Alan Rickmant J.K.Rowling választotta ki Piton szerepére.
A lánymosdóban játszódó troll-jelenetben Daniel Radcliffe nem ugrik igazából az óriás nyakába. Ezeket a képeket digitálisan, számítógéppel állították elő.
A kividdicskupa melett jobbra látható egy másik serleg, a felirata: "Az iskola szolgálatáért", amelybe "Tom Denem" (az ifjú Voldemort) nevét vésték.
a varázslók bankjában, a Gringottsban forgatott belső jelenetek helyszíne a londoni ausztrál követség épülete volt. A külsőket a Silver Vaults környékén, a követség közelében vették fel.
A óriás Hagridot játszó Robbie Coltrane testdublőre a régebbi világhírű angol rögbijátékos, Martin Bayfield.
A muglik lakta Privet Drive-on látható valamennyi gépkocsi Vauxhall-gyártmány. Dursleyék családi járgánya egy ezüstszínű 2000 Vauxhall Vectra.
Az utca, amelyen Hary és Hagrid keresztülvág, hogy eljusson a Foltozott Üstbe, szerepelt más filmben is. Sean Connery ugyanitt várta Cathrine Zeta-Jonest a Brilliáns csapdában (1999).
David Thewlist, aki végül Lupint játssza a Harry Potter és az azkabani fogolyban (2004), először Mógus szerepére választották ki.
A filmben Harry sebhelye nincs a homloka közepén, mégpedig J.K.Rowling kifejezett kérésére. A könyvborítót rajzoló grafikus miatt sokan úgy képzelik, hogy a heg középen helyezkedik el, pedig a regényekben soha nem esik szó arról, pontosan hol is sebezte meg Harry homlokát Voldemort varázspálcája. |